Cool World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


----
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Despre Copiii de la 402!

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 139
Data de inscriere : 21/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyMar Sept 02, 2008 8:36 pm

Copiii de la 402 este un serial de desene animate pentru copii. Este ecranizarea cărții cu același nume, scrisă de Betty Paraskevas și Michael Paraskevas.

Prima apariție in SUA a fost pe cunoscutul canal TV Fox Family în 1999. După un timp apare și în Marea Britanie pe canalul TV Teletoon. În limba română "Copiii de la clasa 402" este difuzat pe canalul TV Jetix sau uneori pe canalul Prima TV.

În România, serialul este de asemenea numit Copii din clasa 402.

Elevi
Jessie McCoy este un copil ce mereu încearcă să scape de teste, nefiind adeptul învățatului, dar este mereu prins de învățătoarea lui. Personajul său preferat este Domnul Space Beast, iar parcul de distracții este Monster Land. Mama lui este foarte strictă, își iubește mult copilul dar îl pune de multe ori în situații jenante. Jessie este bun prieten cu Vinnie Nasta.
Polly McShane este o fetiță mândră cu origini lituaniene ce încearcă mereu să intre în grup și este foarte pasionată de linguri. Se consideră o fată perfectă și îi face plăcere să pârască pe oricine greșește, fapt care explică antipatia colegilor ei față de ea. Este foarte legată de capra ei, Șniți, iar atunci când aceasta moare, Polly se întristează enorm ca și Nancy dealtfel. Mâncărurile ei preferate sunt: borșul, șnițelul și prăjiturelele. Lui Polly îi place să i se spună că miroase a capră.
Arthur Kennet Van der Wall este un băiețel afacerist și profitor ce scoate bani din orice. De fiecare dată când i se ivește o ocazie, profită de ea și îi stoarce de bani pe toți ceilalți. Este șiret dar planurile lui întâmpină întotdeauna un eșec.
Penny Grant este cea mai cuminte și populară fată din clasă. Nancy încearcǎ sǎ devinǎ prietena ei dar rareori reușește sau este intreruptă relația de către Polly. Penny are nenumărate virtuți: își ajută prietenii, rudele și copiii nevoiași, ține la religia ei și este și sentimentală.
Nancy Francis este o fată foarte lăudăroasă cu un păr mare, portocaliu acompaniat de niște ochelari de culoare mov. Este o fetiță rebelă, de multe ori lăudăroasă și autoritară, încercând să se facă cât mai plăcută. Ea încearcǎ se apropie cât mai mult de colega sa, Penny Grant, (lucru pe care, de altfel, și-l dorește oricine de la clasa 402) dar de fiecare data e nevoită să facă sacrificii. Împreună cu Jessie, Vinnie, Polly, și chiar și Freddie, apare aproape în fiecare episod al serialului.
Vincent (Vinnie) Nasta este "cireașa" de pe tortul clasei care nu prea știe să scrie sau să citească, poate fi ușor de recunoscut după tricoul lui de fotbal cu numărul 10. Acestuia îi place să facă glume pe seama altora, mai ales pe seama domnului Besser sau pe seama lui Jessie (deși sunt buni prieteni). Este un tip destul de inteligent dar nu se prea pricepe la fete. Are simțul umorului foarte dezvoltat ca și tată-l lui de altfel. Ca să scape de teme, Vinnie predă adesea lucrările fratelui său, Tony, dar Domnișoara Graves îl prinde mereu.
Jordan este o fată bogată care este prietena lui Nancy. Aceasta preferă ca nu toată lumea să știe că ea este bogată, de aceea poartă mereu o salopetă albastră peste o bluză verde. Nimeni nu știe cât este de bogată, doar Nancy. Ea pare că "citește gândurile lui Gabrielle", astfel încât de fiecare dată ele două au cu exactitate aceleași idei. Ele nu realizează acest lucru și se acuză că își fură ideile. Totuși sunt bune prietene.
Freddie Fay este un băiat de culoare, care este considerat tocilarul clasei; copiii râd adesea de el datorită naivității sale. De obicei Vinnie și Jessie sunt cei care îl batjocoresc cel mai mult. În schimb Freddie este apreciat de Domnișoara Graves pentru istețimea acestuia.
Melanie Belinkoff este fiica profesoarei Belinkoff, de la clasa a 2-a. Este mereu plictisitǎ. Se recunoaște după binecunoscuta ei replică: "Miroase!". Aceasta mereu preferă să stea în casă și să vorbească la telefon cu fosta ei colegă, Gloria. Iar când mama acesteia încearcă să îi cumpere ceva lui Melanie nu îi convine dintr-un motiv aparte sau pentru că pur-și-simplu "Miroase!". Mereu are o părere proastă atât despre colegii ei de la 402 cât și despre Domnișoara Graves. Totuși, tocmai acest tip de atitudine o face să fie foarte populară la un moment dat, copiii fiind geloși pe nepăsarea ei.
Gabrielle Albaregga este o fată care parcă ar copia-o pe Jordan în tot ce face, spune și gândește. De aceea, se ceartă adesea cu ea. Totuși sunt prietene. Împreună cu ea și cu Nancy, acestea formează un grup de prietene.
Sanjay este un băiat de origini indiene, cu un accent mai deosebit. De câte ori un copil de la 402 îi cere ceva, Sanjay vrea neapărat ceva în schimb. Într-un episod, Sanjay o ajută pe Nancy la proiectul său despre India și o duce la el acasă. Deși Sanjay nu este elev în clasa 402, apare de multe ori în serial.


Profesori și angajați

Domnișoara Gracie Graves este profesoara tuturor copiilor menționați mai sus. Ea este cea care face dreptate când Arthur îi păcălește pe ceilalți sau când Jessie minte. Tot ea este persoana care îl liniștește pe Vinnie și o sfătuiește pe Nancy. Toți copii o strigă "Miss Graves", echivalentul în engleză al numelui.
Doamna Amy Belinkoff este profesoara copiilor de la 407, clasa a 2-a. Are o clasă de copii cuminți și simpatici. Este și mama lui Melanie, care preferă să stea cu tatăl său decât cu mama. Doamna Belinkoff a fost aleasă șefa cercetașelor "veverițe" într-un episod și a trebuit să le ducă pe fete în tabără.
Stuart Besser (Stewie), cunoscut și ca Domnul Besser este directorul incompetent și naiv al școlii care umblă numai pe interes propriu și care citește de multe ori reviste cu numele de genul "Și tu poți găsi ca parteneră un supermodel". Acesta este remarcat prin lipsa lui de inteligență și prin laudele de sine. Când a văzut o monedă de 25¢ (25 cenți) își scoate pixul și vrea să o dezlipească (farsă făcută de Vinnie și Jessie). A fost căsătorit anterior cu mătușa lui Vinnie.
Sora Pitts este o asistenta școlii, care pune sănătatea pe primul loc. De multe ori îi îngrozește pe copii povestind despre boli grave, microbi sau accidente. Într-un episod, Sora Pitts o roagă pe Domnișoara Graves să o ducă și să o ia de la școală, înnebunind-o în fiecare zi în mașină povestind despre aceleași lucruri.
Domnul Karl este profesorul copiilor de la camera 400. Are cei mai răi copii din școală și cea mai murdară clasă. Într-un episod, Jessie este trimis în clasa acestuia de Domnul Besser, crezând că el a scris pe tăblița din fața mașinii textul "Besser, idiotul".
Domnul Jackson este un tip cu capul în nori. A lucrat mult în școală: a fost bibliotecar, profesor de cor și multe altele. Îi place să citească ziare și să asculte muzică.
Marta este bucătăreasa școlii. Ea le servește copiilor mâncarea la cantină. Într-o zi, crezând că Arthur e un copil sărac, a încercat să îl ajute alături de colegul său, Roberto, donându-i haine, jucării și bani.
Roberto este bucătarul școlii, care gătește absolut tot. Uneori o mai înlocuiește pe Marta la cantină.
Domnul Sorley e îngrijitorul. Acesta repară geamurile, curăță pe jos, desfundă toaletele și multe altele.


Părinți și rude
Doamna Roberta McCoy este mama lui Jessie. Îl iubește foarte mult și îl alintă de multe ori în fața colegilor. Ca să îl cumințească, ea îl amenință mereu că-l trimite la școala militară.
Doamna Ima Francis este mama lui Nancy. Este foarte modernă și șic. Ea crede despre fiica sa că e cea mai frumoasă și deșteaptă fată din clasă.
Domnul Nasta este tatăl lui Vinnie. Este un om foarte nostim. Când acesta a fost chemat la școală pentru că fiul său înjura, i-a răspuns tot printr-o înjurătură.
Mătușa Marry este mătușa lui Arthur. Are o casă cu piscină, la care Arthur stă tot timpul.
Doamna McShane este mama lui Polly. Ea îi spune fiicei sale Polalla. La fel ca și fiicei sale îi place borșul și laptele de capră. Ea are un accent mai deosebit.
Nana și Bunelul sunt bunicii lui Jessie. Când acesta merge la ei în vizită, bunicii îi dau voie să facă orice vrea el și îi dau mâncarea care-i place. Acestora le place să se uite la documentare despre animale sălbatice. Bunelul își petrece timpul uitându-se la bășica de pe deget.
Sylvia și Soll sunt bunicii lui Nancy. Ei locuiesc la Miami, într-un complex de apartamente. Acolo au piscină, restaurant, sală de biliard și multe altele. Când Nancy merge în vacanță la ei și vrea să înoate aceasta nu poate din diferite motive: nu are cască, e ora pentru adulți, n-are ecuson și altele. Mai târziu, Bunica Sylvia și-a făcut operație estetică la ochi, pentru a arăta cu 20 de ani mai tânără


Mie serialul mi se pare ok!
Sus In jos
https://crisa.forumgratuit.ro
ruxy
Prieten de incredere!
Prieten de incredere!
ruxy


Numarul mesajelor : 206
Varsta : 27
Location : Mioveni/Arges
Data de inscriere : 22/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyJoi Sept 04, 2008 6:04 pm

Despre serial

Copiii de la 402 a fost realizat pe baza cărții pentru copii Gracie Graves și copii din Clasa 402 în care copiii din Clasa 402 își prezintă aventurile răutăcioase ale unei clase pline de elevi cărora le place foarte tare să se distreze la școală!

Elevii Clasei 402 sunt impulsivi, de cele mai multe ori fac alegeri proaste și rareori se gândesc la rezultatele alegerilor lor. Când tentația își face apariția înșelătoare, acești elevi se grăbesc să cadă în capcană! Bineînțeles că, fiind copii, atunci când problemele de zi cu zi nu mai sunt ușor rezolvabile, ele par chestiuni de viață și de moarte. Probleme simple se transformă în probleme complexe și cel mai mic detaliu este ridicat la cel mai înalt rang al comicului.

În timp ce toți elevii trec cu greu prin evenimentele fiecărei zi, învățând lecțiile vieții pe pielea lor, câteodată încearcă să se mai și ajute. Niciodată nu reușesc pe deplin, căci sunt prea prinși în propriile lor planuri și nelămuriri. Din fericire ei sunt capabili să se întoarcă mereu în oaza clasei 402, într-o lume a haosului condusă de domnișoara Graves. Aici, în clasa 402, sub conducerea strictă, dar atentă, a domnișoarei Graves, toți copiii sunt în siguranță. În clasa 402 binele este întotdeauna răsplătit, iar răul este întotdeauna pedepsit.

Combinând stilul artistic de o calitate impecabilă cu stilul literar al Lisei Kite și al lui Cindy Begel ("Pauza", "Liderul Clasei"), Clasa 402 este un tom de povești unice, valabile pentru orice perioadă temporală, al cărui rezultat este un serial amuzant și atractiv.
Sus In jos
http://www.ruxandra-teodora.piczo.com
Anda
Prieten de incredere!
Prieten de incredere!
Anda


Numarul mesajelor : 214
Varsta : 27
Data de inscriere : 22/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyMar Sept 09, 2008 8:12 am

citate din Copii de la 402 :


Vinnie: Și astfel, Abraham Lincoln, un simplu tăietor de lemne, a ajuns la Casa Albă și a primit numele de „Marele Eliberator”. Gata!

Domnișoara Graves: Măi, măi, măi, măi... O lucrare excelentă, Vincent!

Vinnie: Mă bucur că v-a plăcut!

Domnișoara Graves: Da, mi-a plăcut! La fel de mult ca acum trei ani când mi-a citit-o Tony, fratele tău.

_____________________________________________________________________________________________________

Domnișoara Graves: Atenție! O să primiți lucrările la matematică și...

Polly: Eu zic că s-ar pierde mai puțin timp dacă s-ar citi notele cu voce tare, Miss Graves!

Domnișoara Graves: Ești foarte grijulie, Polly, dar nu!

Polly (Primește lucrarea): O, doar 96!? (Flutură foaia mandră)

Jessie (Punându-și mâinile în cap): Știu că l-am picat! Mă strângeau îngrozitor pantofii... N-am avut un creion bun... Parcă mă-ncearcă și-o răceală. (Primește lucrarea): Am luat 81! Cu toată răceala, pantofii și creionul, am luat 81! Meserie! (Domnișoara Graves îi întoarce foaia pe dos; luase 18 puncte)

____________________________________________________________________________________________________

Domnișoara Graves: Nu uitați să vă semnați pe noile manuale de matematică! De data asta cu numele tău, Vincent!

Nancy (Către Vinnie): I. P. Nightly. Nu-i rău!

Domnișoara Graves (Căutând printr-o grămadă de manuale de pe catedră): Hmm, se pare că au uitat de ediția pentru profesori.

Jessie (Răsfoindu-și manualul primit): E la mine! Cu rezolvările!

Domnișoara Graves: Ai pățit ceva, Jessie?

Jessie (Închizându-și repede cartea): Ăăă... Tocmai am descoperit că am un... măr în pachețel. Ador merele!

_____________________________________________________________________________________________________

Jessie (În timp ce domnișoara Graves le împărțea copiilor notele de la tema pentru acasă): Haide, să curgă cu note bune!

Domnișoara Graves (Întinzându-i foaia cu nota): Ei, ce surpriză plăcută! 100 pentru tema de-acasă!

Jessie: Ați spus 100? Am auzit bine 100? 100? Adică, punctajul maxim? (Arată foaia încoace și-n colo, către toți elevii)

(Bate cineva la ușa clasei)

Doamna McCoy: Bună, sunt tot eu, mama lui Jessie! Mi-am zis să-i aduc o pereche de chiloței. La lucrări se emoționează cam tare!

(Clasa începe să râdă și să-l arate cu degetul)

_____________________________________________________________________________________________________

Domnișoara Graves (Întinzându-i lui Jessie tema cu nota): Felicitări, Jessie! Iar ai luat punctajul maxim!

(Jessie cască plictisit)

Domnișoara Graves: Se pare că ai devenit as la mate! Și cum se explică această transformare?

Jessie: Ăăă... Învăț mai mult?

Domnișoara Graves (Gânditoare): Aha...

Jessie: Mda... Și nu dădeam tot ce puteam. Dar acum îmi dau silința. Caut un loc confortabil unde să-nvăț, stabilesc programul și...

Domnișoara Graves: Gata, copii, atenție! E timpul pentru lucrare!

(Copiii scot zgomote nemulțumite)

Jessie (Întinzând ambele mâini): Puteți să-mi dați și testul de săptămâna viitoare, vă rog?

Domnișoara Graves (Dându-i o singură foaie): Ajunge unul pe săptămână!

(Polly citește din trei cărți odată)

Domnișoara Graves: Gata! Pregătiți-vă... Începeți!

(Jessie termină primul cu ajutorul manualului pentru profesori și începe să se joace cu foaia și cu creionul)

Domnișoara Graves: Jessie, te rog, dacă ai terminat, ia-ți o carte din bibliotecă și citește în liniște!

Jessie: Bună idee! Vreau una cu Einstein!

_____________________________________________________________________________________________________

Domnișoara Graves: Ne vedem mâine! Nu uitați jucăria săptămâna viitoare! Și... (Uitându-se la Vinnie) Vincent, o jucărie nu-nseamnă o bucată de gumă pe băț!

Vinnie (Întorcându-se spre Nancy și șoptindu-i): Da, de parcă o să le aduc ceva bun!

Domnișoara Graves (Punându-i mâna pe cap lui Jessie): Bravo, Jessie! Pentru că ai devenit as la mate, te-am numit meditator.

Jessie: Eu? Să fiu meditator? Nu eram dornic nici ca elev!

Domnișoara Graves: Ei bine, noul nostru Jessie o să-i ajute pe copiii care nu sunt la fel de dotați!

Jessie (Strângand manualul pentru profesori la piept): Ă... Nu cred că pot!

Domnișoara Graves (Încrucișându-și brațele): Serios? Și ai vreun motiv pentru care nu vrei să-mpărtășești cunoștințele tale? (Jessie își acoperă fața cu manualul) Știi ce, Jessie, integritatea valorează mai mult decât toate punctajele maxime! E ceva care-ar trebui să-mi spui?

Jessie: Da... Trimiteți proștii la mine!

_____________________________________________________________________________________________________

Domnul Besser: Atenție, copii! Șșșșșt! Văd mai multe fețe mirate. Cei care au nevoie de ajutorul meu aliniați-vă-n stânga! O să discut cu toată lumea, absolut toată lumea. (Nimeni nu spune nimic) Bine, nu vă grăbiți! (Își scoate din valiză cartea „Și tu poți să ai parteneră un super model”)

Freddie (Către Jessie): Uite, problema nr. 7. Nu mă prind cum se face!

Jessie (Uitându-se pe suprafața băncii): Uau, un cuvânt urât!

Freddie: Jessie, ar trebui să m-ajuți!

Jessie (Atotștiitor): Da, da... Bine, uite ce-o să faci! Înmulțești, scazi, aduni subiectul, predicatul și obți răspunsul!

Freddie: Ce?

Jessie: Păi... Trebuie să le fac eu pe toate?

Penny (În cealaltă parte a clasei): Deci, câte hectare trebuie să are fermierul Brown?

Jenny: 30?

Penny: Da, da! E foarte bine! Bravo!

(Îi dă o bomboană în formă de inimioară)

Jenny (Mâncându-și bomboana): Mersi! Cu tine totul pare ușor!

Freddie (De cealaltă parte a clasei frecându-și capul agitat): Nu mai pricep absolut nimic! (Se dă cu capul de bancă) Credeam că mai stiu câte ceva! Acum nici asta nu mai înțeleg!

Jessie: Hei, aș putea să fiu la joacă! Dar n-auzi că mă plâng!

Freddie (Băgându-se sub bancă): Cred că o să vomit!

Jessie: Următorul!
Sus In jos
Anda
Prieten de incredere!
Prieten de incredere!
Anda


Numarul mesajelor : 214
Varsta : 27
Data de inscriere : 22/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyMar Sept 09, 2008 8:14 am

Episoadele Sezonului 1 din Copii de la 402!

Nr. Titlul episodului
1 Fiul lui Einstein
2 Bun venit la intersecția sigură
3 Planeta gumei la mâna a doua
4 Omul comitet
5 Câtul
6 Rinichi timizi
7 Vă merge frigiderul?
8 Biblioteca Arthur Kenneth Vanderwall
9 Prânz pe gratis
10 Milogul
11 Fata din balonul de plastic
12 Peste râu și prin mlaștină
13 Coșmarul fotografiilor
14 Regimul anti mucus, energizant, de curățare arterială
15 Polly, tot timpul Polly
16 Linguri, paianjeni și Fiare spațiale
17 Mercur e retrograd
18 Soi rău
19 Trebuie să fie un ponei
20 Puiuțul Doamnei McCoy
21 Ancy Bancy
22 Bing, Bing, Bing și Boom
Sus In jos
Anda
Prieten de incredere!
Prieten de incredere!
Anda


Numarul mesajelor : 214
Varsta : 27
Data de inscriere : 22/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyMar Sept 09, 2008 8:17 am

Episoadele sezonului 2 din Copii de la 402!

Nr. Titlul episodului
1 Mâna ce împinge leagănul
2 Vacanța de vară
3 Jessie Magoo
4 Corpul tău se transformă
5 Am un iubit
6 Ochii și oaia
7 Târgul școlii
8 O vizită la Nana și Bunelul
9 Șuieratul Chi
10 Simon din Londra
11 Iepurașul mut
12 Crăciunul lui Nancy
13 Domnul Besser, nemilosul măcelar de ficat
14 Povestea alegerilor
15 Gașca
16 Gazotski
17 Băieții de cartier
18 Unchiul cap de mort
19 Fetele și băieții veveriță
20 Nu știu, nu-mi pasă, miroase
21 Nu-ți băga degetul în priză!
22
23 Numai cu invitație
24 Îți pierzi respirația
25 Nu schimbăm, nu returnăm
26 Cartea secretelor
27 Șniți a murit
28 Pentru cine sună clopoțelul
29 Crezi sau nu crezi
30 HI-Q mare
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 139
Data de inscriere : 21/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyMar Sept 09, 2008 12:16 pm

imi plac citatele nu le-am citit pe toate, dar din ce am citit mi se pare cool:D
Sus In jos
https://crisa.forumgratuit.ro
Iulia
De-al casei
De-al casei
Iulia


Numarul mesajelor : 78
Varsta : 27
Location : Petrosani
Data de inscriere : 23/08/2008

Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! EmptyLun Oct 06, 2008 6:27 pm

Admin a scris:
imi plac citatele nu le-am citit pe toate, dar din ce am citit mi se pare cool:D
idem
Sus In jos
http://vanessa-anne-hudgens.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Despre Copiii de la 402! Empty
MesajSubiect: Re: Despre Copiii de la 402!   Despre Copiii de la 402! Empty

Sus In jos
 
Despre Copiii de la 402!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Poze cu Copiii de la 402!
» RIHANNA lupta pentru copiii defavorizati!
» Despre H2o!
» Despre Vanessa
» Despre tine!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cool World :: Filme si desene animate! :: Copiii de la 402-
Mergi direct la: